Co to właściwie jest chmura?
Chmura (chmura obliczeniowa lub z ang. cloud computing) to sposób dostarczania i licencjonowania zasobów informatycznych
- serwerów,
- baz danych,
- sieci,
- usług
- aplikacji
– za pośrednictwem sieci Internet.
W Chmurze – programy, aplikacje i dane są przechowywane na zewnętrznych serwerach firm, świadczących usługi chmurowe, a nie na lokalnych dyskach i komputerach klienta.
Nie są więc konieczne wydatki związane z zakupem i utrzymaniem własnej infrastruktury oraz z innymi kosztami stałymi, co prowadzi do zmniejszenia nakładów na IT w firmie oraz umożliwia optymalizację kosztów.
Jakie są rodzaje chmury obliczeniowej?
Chmura publiczna – public cloud
- Najbardziej rozpowszechniony sposób zastosowania chmury obliczeniowej.
- Pozwala firmom na szybkie wdrożenie oraz na znaczne ograniczenie kosztów.
- Oszczędności są możliwe ponieważ cała infrastruktura informatyczna: serwery, oprogramowania, licencje itd. obsługuje i udostępnia dostawca chmury,
- Opłaty dotyczą jedynie faktycznie zużytych i wykorzystywanych zasobów.
- Usługa oferowana przez dostawców za pośrednictwem publicznej sieci internetowej – co umożliwia dostęp dla każdego, kto chce zakupić i korzystać z usług public cloud.
Przykładem chmury publicznej w Comarch jest Chmura Standard >
Chmura prywatna – private cloud
- Model chmury prywatnej, w przeciwieństwie do publicznej, oferuje zasoby obliczeniowe wykorzystywane jedynie przez jedną firmę lub organizację.
- Cała infrastruktura udostępniania jest za pomocą Internetu lub prywatnej sieci.
- Rozwiązanie private cloud tak jak chmura publiczna umożliwia szybkie wdrożenie i wysoką skalowalność zasobów,
- Daje organizacji jeszcze większą kontrolę nad całym środowiskiem.
- W tym wariancie to wewnętrzny dział informatyczny firmy odpowiada za zarządzanie infrastrukturą informatyczną chmury prywatnej.
- Decydując się na tę opcję należy wziąć pod uwagę koszty, które generowane są przy tradycyjnych centrach danych, związane z utrzymaniem personelu IT, zarządzaniem i konserwacją zasobów.
Przykładem chmury prywatnej w Comarch jest Chmura Enterprise >