Chmura obliczeniowa zrewolucjonizowała branżę IT.
Dzięki niej małe i średnie przedsiębiorstwa mogą rozwijać się bardziej dynamicznie. Redukcja kosztów, brak konieczności zarządzania własną infrastrukturą, zmniejszony personel potrzebny do utrzymania działania przedsiębiorstwa od strony informatycznej: to wszystko nagle staje się możliwe.
Chmura obliczeniowa, czyli cloud computing według definicji to model przetwarzania danych oparty na użytkowaniu usług dostarczonych przez usługodawcę, którym może być wewnętrzny dział lub organizacja zewnętrzna.
- Cloud computing daje małym i średnim firmom możliwość dostępu do takich rozwiązań, których wprowadzenie w normalnym trybie byłoby zbyt kosztowne.
- Środki zaoszczędzone na zakupie infrastruktury, licencji i na wdrożeniu można spożytkować w inny sposób. Kosztem dla przedsiębiorcy są w tym wypadku opłaty za wynajem oprogramowania i przestrzeni dyskowej.
- Korzystanie z rozwiązań w modelu usługowym przenosi z użytkownika na dostawcę oprogramowania odpowiedzialność za jego aktualizację, zabezpieczenie danych, 24-godzinny dostęp do danych oraz utrzymanie odpowiedniej wydajności.
- Chmura staje się popularna także ze względu sposób wykonywania pracy.
- Bardzo często zdarza się, że trzeba pracować zdalnie przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych. Producenci smartfonów czy tabletów zadbali o dostosowanie ich do pracy jak z komputerem osobistym.
Istnieje jeszcze wątpliwość w zakresie bezpieczeństwa danych przechowywanych w chmurze.
To co jest fizyczne i możliwe do kontrolowania daje pewnego rodzaju wewnętrzny spokój. Kiedy rozmawiamy z klientami często zadają nam pytanie co to jest chmura i gdzie są ich dane.
Nowoczesne centra danych, bo tam właśnie są przechowywane dane, to profesjonalnie i wielowarstwowo zabezpieczone pomieszczenia, o określonych warunkach zapewniających właściwą temperaturę i wilgotność do pracy urządzeń, ochronę przeciwpożarową i zasilanie awaryjne.
Czytaj więcej w kategorii Chmura dla Firm